سال جهش تولید
امروز دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ۱۹:۳۴
 

اخبار

به بهانه پاسداشت روز سالمند/ موذن زاده: سالمندان نیازمند خدمات تخصصی فیزیوتراپی هستند

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران در شیراز، با عنوان این مطلب که در ۲۰ سال آینده یک پنجم جمعیت کشور سالمند خواهد بود، گفت: سالمندان برای داشتن یک زندگی با کیفیت در عرصه اجتماع و خانواده؛ همچنین جهت حفظ جایگاه فعلی، باید خود را باز تعریف کنند و در این راستا نیازمند خدمات تخصصی فیزیوتراپی هستند.

به گزارش روابط عمومی بهداشت و درمان صنعت نفت فارس و هرمزگان، احمد موذن زاده که به تازگی ریاست انجمن فیزیوتراپی ایران را از آن خود کرده؛ در نشستی که به مناسبت روز سالمند در جمع مدیران، کارکنان و اعضای کانون بازنشستگان صنعت نفت شیراز و با حضور مسئول روابط عمومی و مسئول واحد آمار و برنامه ریزی بهداشت و درمان صنعت نفت فارس و هرمزگان برگزار شد، با عنوان این مطلب که در حال حاضر جمعیت سالمند ایران بیش از هفت میلیون نفر یعنی حدود هشت درصد جمعیت کشور است، اگفت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته این نسبت در سال ۱۴۱۰ به ۱۵ درصد و در سال ۱۴۲۰ به ۲۰ درصد می رسد. به عبارت دیگر، در ۲۰ سال آینده از هر پنج ایرانی یک نفر سالمند خواهد بود.


مسئول بخش فیزیوتراپی بهداشت و درمان صنعت نفت منطقه فارس، افزود: بنا به تعریف سازمان بهداشت جهانی، سالمندی عبور از مرز ۶۰ سالگی است. در حال حاضر نرخ رشد کلی جمعیت کشور سالیانه ۱.۶ درصد بوده ولی نرخ رشد جمعیت سالمند حدود ۲.۵ درصد است و با توجه به کاهش میزان موالید و افزایش امید به زندگی ناشی از افزایش متوسط طول عمر، جمعیت کشور ما به تدریج سالمندتر می شود.


وی عنوان کرد: اگر چه افزایش طول عمر به علت بهبود شاخصه های سلامت فردی و بهداشت و درمان مطلوب تر شده است، اما بحث کیفیت زندگی و اثربخشی سالمند در عرصه های مختلف فردی، خانوادگی و اجتماعی، بحث دیگری است.


عضو سازمان نظام پزشکی شیراز توضیح داد: در دوران سالمندی به علت تغییرات فیزیولوژیک و استهلاک فیزیکی، روحی و روانی، کاهش قدرت عضلات، محدودیت های حرکتی و بیماری های ناتوان کننده، سالمند قادر به ادامه مطلوب فعالیت های قبلی خود نیست، از همین رو فیزیوتراپیست ها به عنوان متخصصین درمان مشکلات اسکلتی عضلانی و مهندسین حرکت، نقش آفرینی می کنند.


موذن زاده، فیزیوتراپی سالمندان را یکی از شاخه های تخصصی فیزیوتراپی عنوان کرد و گفت: فیزیوتراپی سالمندان طی سالیان اخیر مورد توجه ویژه ای قرار گرفته و ارائه درمان های نوین و تخصصی فیزیوتراپی، کیفیت زندگی، میزان تحرک، قدرت عضلات، دامنه حرکتی مفاصل و استقلال فردی سالمند را ارتقا می دهد و از این حیث می تواند کماکان فرد را در عرصه های مختلف اجتماعی، فردی و خانوادگی فعال نگه داشته و نه تنها میزان فعالیت فیزیکی و تحرک فرد را افزایش دهد، بلکه از بروز مشکلات دوران سالمندی مانند گوشه گیری، انزوا و افسردگی، در میان سالمندان جلوگیری کند.


رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران، سالمندی را بخشی از زندگی و دوره ای از حیات انسانی دانست و افزود: اگر به نحو مناسبی برای این بخش برنامه ریزی شود، می توان تا آخرین لحظه ضمن حفظ پویایی و سرزندگی، از حیات لذت برد.


به گفته ی وی، همکاران فیزیوتراپیست در اقصی نقاط کشور در خدمت سالمندان بوده و با کاهش درد و آلام فیزیکی این عزیزان و بهبود توانایی های فردی، حفظ قدرت عضلات و قابلیت انجام فعالیت های روزمره به این افراد یاری رسانی می کنند.

به بهانه پاسداشت روز سالمند 1
به بهانه پاسداشت روز سالمند 9
به بهانه پاسداشت روز سالمند 8
به بهانه پاسداشت روز سالمند 5

به بهانه پاسداشت روز سالمند 12
به بهانه پاسداشت روز سالمند 10
به بهانه پاسداشت روز سالمند 7
به بهانه پاسداشت روز سالمند 6
به بهانه پاسداشت روز سالمند/ موذن زاده: سالمندان نیازمند خدمات تخصصی فیزیوتراپی هستند
به بهانه پاسداشت روز سالمند 3
به بهانه پاسداشت روز سالمند 2

۱۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۴۴
روابط عمومی |
تعداد بازدید : ۲۷۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید